WMA architects

Rodinný dům v Ludgeřovicích

Pozemek se nachází v obci  Ludgeřovice v okrese Opava. I přes těsnou blízkost průmyslové Ostravy je životní prostředí v místě příznivé k rezidenčnímu bydlení. Pozemek se rozkládá na jižním svahu s výhledem na les s údolím blízkého potoka. Pozemek je přístupný ze severu, z nově vybudované komunikace, společné pro čtyři sousedící rodinné domy.

Investor měl jasný názor na podlažnost a náplň domu. Vyžadoval prosvětlený přízemní dům, který bude střídmý, avšak pohodlný a komfortní. Vytvořili jsme přízemní stavbu ve tvaru písmena T, orientovanou větší průběžnou hmotou podél západní hrany pozemku. Tato hmota se po celé délce otevírá na jih. Ústředním motivem je rozšiřující se průhled celým prostorem. Kolmo na hlavní hmotu je postaveno křídlo klidové části domu, tak aby měly všechny pokoje maximální propojení se zahradou a výhled do přilehlého lesa. Hmota domu sleduje klesání terénu. Úroveň přízemí klesá se spádnicí pozemku. Nejvýše položená je garáž. O dva schodišťové stupně níže je střední část domu. Nejníže je pak hlavní obytný prostor. Úroveň podhledu zůstává v celém domě v jednotné úrovni.

Jednotlivé funkce domu jsou řazeny v logickém provozním sledu od vstupu, po hlavní obytný prostor v zahradě. Na severu je garáž pro 3 automobily a předprostorem pro další dva. Na ní navazují další technické místnosti – sklad, kotelna, prádelna a průchozí šatna, propojená do vstupní haly. Směrem na jih jsou orientovány společenské prostory domu – velký obytný prostor s jídelnou a dominantní prosklenou stěnou o velikosti 10×3 metry. Klidová část domu se skládá z pracovny, tří ložnic se společnou koupelnou a manželské ložnice s vlastní koupelnou a šatnou.

TOPlist